Jakob Just-Bomholt blir ny VD och koncernchef för Elekta

Elekta har meddelat att Jakob Just-Bomholt har utsetts till ny VD och koncernchef. Han tillträder sin nya roll den 1 september 2025 och kommer att vara baserad i Stockholm.

Danske Just-Bomholt, ansluter till Elekta redan i augusti för att påbörja sin introduktion och övergång. Under denna period kommer han att arbeta nära nuvarande tillförordnade VD Jonas Bolander samt Elektas ledningsgrupp.

Med en gedigen bakgrund som internationell företagsledare har Just-Bomholt tidigare varit VD för det danska innovationsföretaget 3Shape, verksamt inom 3D-skanning och CAD/CAM-programvara för tandvårdsindustrin. Han har även haft ledande befattningar inom Falck A/S och A.P. Moller-Maersk.

– Vi är glada att välkomna Jakob Just-Bomholt till Elekta. Hans strategiska ledarskap och internationella erfarenhet, i kombination med en bevisad förmåga att driva lönsam tillväxt och global expansion genom kundfokuserad innovation och operativ excellens, gör honom mycket väl lämpad att leda Elekta framåt, säger Dr Laurent Leksell, Elektas grundare och styrelseordförande.

Just-Bomholt uttrycker stor entusiasm inför sin nya roll: – Jag är hedrad över att få ansluta till Elekta, ett företag med ett stolt arv och ett starkt uppdrag att förbättra livet för människor med cancer. Strålbehandling spelar en avgörande roll inom modern onkologi, och jag ser fram emot att arbeta med det talangfulla teamet på Elekta för att fortsätta leverera livsförändrande lösningar till patienter världen över.

Han tillägger: – Elekta har en stark marknadsposition, en branschledande produktportfölj och betydande tillväxtpotential. Jag ser fram emot att leda företaget i att skapa långsiktigt värde för alla våra intressenter.