Oriola

Läkemedelsdistribution

Oriola är specialisten på läkemedels- och apoteksdistribution, med marknadens bästa service och kvalitet i fokus. Vi har mer än 100 års erfarenhet av läkemedelsdistribution i Sverige under våra tidigare namn KD Pharma och Kronans Droghandel. Vårt uppdrag är att vara ”The Channel for Health”, kanalen för läkemedel och apoteksvaror. Oriola är en del av finska Oriola Corporation som är noterat på Helsingfors Fondbörs. I Sverige finns vi i Mölnlycke, Enköping och Stockholm.


Vi erbjuder dig bland annat:
Centrallagerhantering
Apoteksdistribution
Affärsinformation
Ompackningsservice
FTI – Förpackning & tidningsinsamling
SGÅ – svensk glasåtervinning
Distribution av kliniskt prövningsmaterial
Hantering av läkemedelsprover
Tull/speditionstjänster
Kundservice

E-post:
info@oriola.com

Kontaktpersoner/ e-post:
Thomas Gawell, VD, thomas.gawell@oriola.com
Niclas Ramsin, Logistikchef, niclas.ramsin@oriola.com
Fredrik Pamp, Affärsområdeschef, fredrik.pamp@oriola.com
Andreas Malmberg, Kundansvarig/Key Account Manager, andreas.malmberg@oriola.com
Mikael Melin, Kundansvarig/Key Account Manager, mikael.melin@oriola.com
Kristina Caporicci, Kundansvarig/Key Account Manager, kristina.caporicci@oriola.com

Hemsida

www.oriola.se

Adress

Box 252, 435 25 MÖLNLYCKE

Besöksadress

Fibervägen, Solsten

Telefon

031-88 70 00